graphic top
Tu jesteś: Rekonstrukcje historyczne » odtwarzane sylwetki » Bahnschutz 1939-1941
Dział rekonstrukcji historycznej na naszej stronie porasta kurzem i przypominamy sobie o nim z racji imprez w jakich uczestniczyliśmy lub mamy uczestniczyć. Tym razem dostaliśmy zadanie bojowe - stworzyć postać bahnschutza. Oczywiście jak najmniejszym kosztem oraz dosyć szybko. Stopień nieważny, rok 1941, marzec.

Oczywiście posiłkujemy się kolegami z grup rekonstrukcyjnych odtwarzających jednostki niemieckie, aby nie kupować całych mundurów. Poniżej przedstawiamy nasz przepis. Tak dla potomnych i wykorzystania przez inne grupy.

Osoby mające pomysły na rozwój sylwetki prosimy o kontakt. Jednocześnie przepraszamy osoby spoza rekonstrukcji za dziwny język. Pierwszy komentarz do poniższego tekstu brzmiał: "kurna dla mnie to brzmi jak po chińsku" ;)


Prosty sposób na bahnschutza na okres 1939-1941 oraz ewentualnie na 1945 rok.

Bahnschutz to niemiecka formacja zbrojna powołana do ochrony kolei. Po zajęciu Austrii oraz Czech niemiecka sieć kolejowa gwałtownie się powiększyła. Dodatkowo plany agresji na Polskę spowodowały rozrost tej organizacji i przystosowanie jej do nowych zadań. W efekcie ujawniły się dramatyczne braki mundurowe. Od 1939 roku Bahnschutz zaczął korzystać z sortów mundurowych przejętych od Wehrmachtu. I taką sylwetkę jest najprościej odtworzyć. W 1941 roku weszło nowe umundurowanie.
Zaczynamy od dołu:

Buty
Marschstiefel - saperki WH/SS
Spodnie
Spodnie typu M37 lub M40 na późniejszy okres (WH/SS)
Bluzy
M36, pozostawiona w oryginale lub kołnierz przeszyty na kolor niebieski (dunkelblau)
M40 i M42 obowiązkowe przeszycie kołnierza na kolor niebieski (dunkelblau), chociaż zdarzały się wyjątki.
Ciekawostka: pomimo wejścia w 1941 roku bluz koloru horizontblau z niebieskim kołnierzem są zdjęcia bluzy z 1943 roku w kolorze feldgrau (kołnierz niebieski).

Patki
największy problem. Najprościej kupić patki saperów, nakleić na czarne sukno wzmocnione kartonikiem oraz przefarbować na czarno środkowy zielony pasek. Na wrzesień 1939 roku można zastępczo użyć ogólnowojskowych patek WH.
UWAGA! Powszechnie znane patki z ośkami kolejowymi wprowadzono dopiero w 1941 roku!

Naramienniki
najprościej odtworzyć sylwetkę Bahnschutzanwärtera, wystarczą czarne naramienniki z białym obszyciem (SS). Na nich powinny się znaleźć ośka kolejowa, a poniżej numer dyrekcji kolejowej. Kolory srebrne (wpinane) lub białe (wyszywane). Ośki można zakupić na e-bayu. Cyfry... zapomnijmy.

Na zdjęciu natomiast mamy naramiennik Bahnschutz-Zugführera. Do jego zrobienia wykorzystaliśmy powojenny naramiennik DB. Jest to jednak dużo droższa opcja.

Lewy rękaw: Adler
można wykorzystać Adlera SS-VT na podkładce czarnej, chociaż lepsza byłaby podkładka niebieska (niedostępne na rynku).

UWAGA: Armelbandy z napisem „bahnschutz” zostały wprowadzone w roku 1941.
Płaszcz
M36, rzadziej M40 - pozostawione w oryginale lub kołnierz przeszyty na kolor niebieski (dunkelblau)
Naramienniki – jak w bluzie
Adler – jak w bluzie, ale nieobowiązkowy
Pas i klamra
Pas wojskowy z klamrą pudełkową „Deutsche Reichsbahn”. Pas oczywiście WH/SS, a klamrą jest problem. Kilka lat temu był wysyp tandetnych kopii po 25 zł. W tym roku znowu się pokazały, ale w cenie około 40 zł. Więc zakupiliśmy sztuk parę. Oryginałów nie proponuję bo w Polsce nie widziałem od dawien dawna, a na portalach zagranicznych są rzadko i osiągają ceny przekraczające zakładany budżet na całą operację.


Na zdjęciu klamry oficerska (nieprzydatna nam w tej opcji mundurowej) oraz klamra pudełkowa. Pudełkowa była używana zarówno w bahnschutzu jak i na kolei - Deutsche Reichsbahn. Klamry oficerskiej natomiast nie wykorzystywano na kolei, wyżsi urzędnicy kolejowi mieli inny rodzaj klamry.
Furażerka
każdego typu używana przez Wehrmacht, oczywiście pasująca do daty rekonstrukcji.
Kokarda trójkolorowa naszywana (jak WH) obszycia (V-ka) białe lub mausgrau (chociaż spotykane ciemne lub w ogóle brak).
Adler typu urzędniczego – patrzący w lewo. Są zdjęcia bahnschutzów z furażerkami w obszyciach Wehrmachtu.
Hełm
Dla bahnschutza pasuje hełm każdego typu: wojskowy, luftschutzu. Obowiązkowe malowanie na czarno. Po lewej stronie tarcza czarna z ośką kolejową, po prawej stronie tarcza czerwona ze swastyką. Kalkomanie dostępne bezproblemowo.
Schirmmütze
Czapka typu wojskowego, wieniec z kokardą metalowy lub haftowany. W wieniec wpleciona oś kolejowa. Różne typy.
Adler patrzący w lewo (są wyjątki).
Czapka przysługiwała od najniższego stopnia, używana poza linią frontu.


Na zdjęciu insygnia najstarszego wzoru obowiązujące od lat 1936-37.